Zagrożenia podczas pracy w warsztacie

Prace wykonywane w warsztacie mają to do siebie, że osoba je wykonująca ma styczność z wieloma niebezpiecznymi urządzeniami i akcesoriami.

Miejsce majsterkowania, choć dla wielu (głównie) mężczyzn oaza, w której mogą czynnie odpoczywać, to często bywa też źródłem urazów. Operowanie wieloma narzędziami wymaga niezbędnego zabezpieczenia, aby wyjść z całego procesu całym i zdrowym.

Bardzo często to twarz i jej części bywa narażona na urazy. Używając różnego typu spawarek, to oczy są w największym zagrożeniu. Dlatego też konieczne jest użycie odpowiednich gogli spawalniczych, które będą osłoną przed naświetleniem laserem marolex. Podobnie rzecz ma się w przypadku opiłek metali, tworzyw sztucznych czy drewna, które są stałym elementem towarzyszącym przy obróbkach różnych materiałów. Wówczas założenie odpowiednich okularów wydaje się być niezbędne.

Inną częścią twarzy narażoną na uszkodzenia są uszy. Warsztat bywa miejscem głośnym i nic w tym dziwnego. Stosowane tam wiertarki, spawarki czy też wyrzynarki stayer potrafią wydawać wysokie i uciążliwe dźwięki, dlatego rozsądnie jest używanie w takich przypadkach nauszników bądź zatyczek do uszu. Ważne jest, aby były one wygodne (z możliwością regulacji), tłumiły hałas i zapewniały komfort pracy.

Warto jednak mieć na uwadze także odpowiednią ochronę rąk. Mając bezpośrednią styczność z narzędziami elektrycznymi bądź substancjami chemicznymi jest się narażonym na ich dość duże obrażenia: poparzenia czy skaleczenia. Dlatego przy wielu pracach użycie odpowiednich rękawic jest konieczne.

Uniknięcie zagrożeń to też kwestia ostrożności, dlatego i ona sama musi zostać “wdrożona”. W przeciwnym przypadku, nieważne jak dobre gogle będziemy mieć, sprawną spawarkę wolfcraft bądź skuteczne nauszniki – wiele kwestii leży w samym podejściu majsterkowicza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *